Uwaga Rodzice – niebezpieczne gry w internecie!

W związku z doniesieniami medialnymi na temat gier internetowych mogących mieć destrukcyjny wpływ na zachowanie dzieci zwracamy się z prośbą do rodziców o zachowanie czujności i rozeznanie, w jaki sposób dzieci korzystają z gier komputerowych, komunikatorów oraz zasobów internetu.
Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na negatywny wpływ gier komputerowych i innych przekazów internetowych są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości. Dlatego ważne jest, aby rodzice reagowali na niepokojące symptomy w odpowiednim momencie, obserwowali dziecko a przede wszystkim często z nim rozmawiali o jego samopoczuciu, dopytywali o ewentualne problemy, z jakimi może się borykać.
Zamieszczamy również kilka wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

  • określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
    • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
    • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
    • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
    • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
    • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
    • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
    • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
    • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
    Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Powyższe wskazówki pochodzą z broszury pt.: Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe dostępnej pod adresem:https://www.ore.edu.pl/…/category/55-profilaktyka-agresji-i….
Wszelkie porady i wskazówki można także uzyskać pod nr tel 800 100 100 (bezpłatna i anonimowa pomoc dla rodziców, nauczycieli, pedagogów).
W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów zachęcamy również do współpracy ze szkołą- wychowawcami, dyrektorem, pedagogiem szkolnym.

Materiały do pobrania – Profilaktyka agresji i przemocy – Ośrodek Rozwoju Edukacji

ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej.

ORE.EDU.PL

Komentowanie jest wyłączone