2016-2017


Grill

W dniu 22 czerwca zorganizowano dla wychowanków internatu grilla. Była to już ostatnia, pożegnalna impreza w tym roku szkolnym przed wakacjami. Dla wychowanków poza pieczonymi kiełbaskami przygotowano pyszne ciasta i napoje. W czasie spotkania dla chętnych wychowanków odbył się konkurs fotograficzny. Wychowankowie zostali zapoznani z tajnikami technik fotograficznych i mieli możliwość robić zdjęcia aparatami fotograficznymi wysokiej klasy. Uczestnicy konkursu otrzymali słodką nagrodę. Jak zwykle przy takich okazjach towarzyszyła nam  gitara i wspólny śpiew.  Była to również okazja do podsumowania całego roku szkolnego przez Panią Kierownik. Podopieczni, którzy w sposób szczególny wyróżniali się w czasie minionego roku otrzymali pochwały, wyróżnienia i nagrody.

Grill 17grill2 17grill3 17grill4 17grill5


Wycieczka do schroniska dla zwierząt

Dnia 19.06.2017r. wychowankowie internatu odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu. Wycieczka okazała się niezwykle ciekawa nawet dla tych, którzy schronisko odwiedzali już po raz kolejny. Pani, która nas oprowadzała w sposób ciekawy i z wielką pasją opowiadała o swojej pracy oraz podopiecznych. Wszyscy zostaliśmy zachęceni, by odwiedzić te zwierzęta ponownie, a nawet w ramach wolontariatu zaangażować się w działalność schroniska. Wychowankowie przekazali na rzecz schroniska  karmę zakupioną za pieniądze  zebrane przez naszą młodzież na ten cel.

Schronisko 17schronisko2 17schronisko3 17schronisko4 17schronisko5 17schronisko6


Zabawa miejska Geocaching

W dniu 13.06.2017 grupa uczniów wraz z wychowawcami wybrała się na miasto szukać ukrytych „skarbów”. Chodzi oczywiście o popularną na całym świecie grę miejską ”Geocaching”. Zabawa polega na odszukiwaniu ukrytych skrzynek, pudełek na podstawie namiarów z GPS i odszyfrowanych podpowiedzi. Miejsca ukrycia „keszy” to zwykle miejsca związane z historią, architekturą lub wyróżniające się jakimiś szczególnymi walorami. Za cel postawiliśmy sobie odnalezienie 6 punktów. W czasie poszukiwań poznaliśmy następujące miejsca: pomnik Powstańców Śląskich, Kościół św. Jana Chrzciciela, Rynek i Kościół św. Jakuba, Basztę Więzienna z fragmentem murów miejskich, Skwer im. Olimpijczyków, zabytkowy budynek przy straży pożarnej. Udało nam się odnaleźć pięć skrytek, co jest całkiem dobrym wynikiem. Wychowankowie mieli możliwość zapoznania się z techniką posługiwania się nawigacją GPS, poznali ciekawe miejsca w naszym mieście, poznali historię. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.

Zabawa miejska 17geo2 17geo3 17geo4 17geo5


Spływ kajakowy

Dnia 31.05.2017 r. zorganizowano spływ kajakowy dla wychowanków internatu na rzece Rudzie. Spływ rozpoczął się w miejscowości Stodoły, a skończył w przystani w miejscowości Rudy. Długość spływu 7 km (2 godziny). Rzeka Ruda przebiega wśród lasów i łąk malowniczo meandrując przez tereny Cysterskiego Parku Krajobrazowego. Po zakończonym spływie dla uczestników przygotowano w plenerze atrakcyjny posiłek. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano taką formę rekreacji dla wychowanków internatu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni tym bardziej, że pogoda dopisała.

Kajaki 17kajaki2 17kajaki3 17kajaki4 17kajaki5 17kajaki6 17kajaki7 17kajaki8 17kajaki9 17kajaki10


Konkurs na wiosenną kanapkę

W internacie nie wieje nudą!

Słońce już pięknie świeci, kwiatki i drzewa kwitną, na podwórkach coraz piękniej. Pojawiają się pierwsze, wiosenne nowalijki. W związku z tym w dniu 22.05.2017r. zorganizowano w internacie konkurs pod tytułem: „Wiosenna kanapka”. Zadaniem wychowanków było przygotowanie smacznej i jednocześnie wyjątkowo wyglądającej kanapki. Nie skromnie musimy przyznać, że było pysznie i zdrowo, a konkurencja na wysokim poziomie.

Z trudnością wyłoniliśmy zwycięzców:

1 miejsce- Amelia Pisarczyk i Karol Trela,

2 miejsce- Karolina Bogucka,

3 miejsce- Patryk Jeziorski.

Przyznano wyróżnienia dla: Szymona Gonski, Kajetana Gibalskiego, Dawida Mkrtchyana, Natalii Zięba i Wiktorii Smętek.

Cieszymy się, że młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach, na których również odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania i wartości odżywczych w diecie.

17kanapka6 17kanapka4 Konkurs kanapka Konkurs kanapka17kanapka5 17kanapka7 17kanapka8 17kanapka1


Pożegnanie maturzystów

W dniu 27 kwietnia w internacie odbyło się uroczyste pożegnanie naszych wychowanków, którzy w tym roku kończą szkołę i zdają maturę. Pożegnała nas rekordowa liczba wychowanków- 18 osób. Wychowawcy podziękowali za wspólnie spędzony czas i wszystkim absolwentom wręczyli drobne upominki. Dla uczestników spotkania przygotowano słodki poczęstunek w postaci specjalnie upieczonych na tę okazję tortów. Inną niespodzianką był przygotowany pokaz multimedialny, który zawierał zdjęcia i filmy zrobione w ciągu kilku ostatnich lat z udziałem naszych absolwentów. Mamy nadzieję, że te wspólnie spędzone lata wszyscy będą mile wspominać.

Pożegnanie 17pozegn2 17pozegn3 17pozegn4 17pozegn5 17pozegn6 17pozegn7


Konkurs znajomości gwary śląskiej

W dniu 24 kwietnia odbył się w internacie konkurs znajomości gwary śląskiej. W konkursie uczestniczyli chętni wychowankowie dopingowani przez publiczność. Uczestnicy wysłuchali śląskich piosenek na podstawie, których musieli rozwiązać specjalny test ze znajomości „śląskiej godki”.   Atrakcją był słodki poczęstunek oraz nagrody. Zwyciężyli:

I miejsce: Julia Koral i Zosia Adamczyk,

II miejsce: Wiktoria Kolbe i Aleksandra Łotecka,

III miejsce: Izabela Końpa i Aleksandra Babicz.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za mile spędzony czas.

Konkurs gwara 17gwara2 17gwara3 17gwara4


Wzmocnienie poczucia własnej wartości- spotkanie z psychologiem

29 marca 2017 w internacie odbyły się zajęcia  prowadzone przez  panie psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Tematem zajęć było: ”Wzmacnianie poczucia własnej wartości”. Zajęcia przeprowadzono w formie warsztatów. Wychowankowie brali czynny udział w zajęciach – opowiadali o sobie i swoich doświadczeniach, pracowali w grupach, wykonywali zadania.

Spotkanie profilaktyka


Zajęcia modelarskie

Już od kilku miesięcy w internacie odbywają się zajęcia modelarskie. W ramach czasu wolnego  młodzież wraz z wychowawcą wykonują modele pojazdów. Wychowankowie starają się wykonywać pracę w sposób staranny, estetyczny z dbałością o szczegóły. Ich zadaniem jest nie tylko sklejenie modelu, ale również wcześniejsze pomalowanie poszczególnych detali, co wiąże się z umiejętnością docinania, szlifowania i malowania niewielkich elementów. Ciekawym aspektem zajęć jest fakt, iż wychowankowie nie mieli do czynienia z tego typu zadaniem, a poradzili sobie z wykonaniem modelu w sposób wzorcowy. Efekt końcowy – wykonanie modelu motocykla i helikoptera przedstawione jest na zdjęciach. Prace nad kolejnymi modelami nie ustają i do końca roku powstanie na pewno jeszcze kilka egzemplarzy.

modele 17modele2 17modele3 17modele4 17modele5


Sportowe bractwo internatu

Dwudziestego siódmego lutego  w internacie odbyły się zajęcia pod tytułem: „Sportowe bractwo internatu”. Były to  integracyjne zajęcia  polegające na celnym rzucaniu lotkami   do celu. Każdy z uczestników miał trzy rzuty. Utrudnieniem było wykonywanie rzutów do celu stojąc na poduszce stabilizacyjnej. Poziom zawodów stał na bardzo wysokim poziomie.  Oczywiście dla uczestników przygotowano  słodki poczęstunek. Zwycięzcami w kategorii dziewczyn zostali: Marta Iżycka ( 33 punkty), Karolina Białek (20 punktów), Izabela Końpa (14 punktów). W kategorii chłopców najlepszymi okazali się: Radosław Łapot ( 54 punkty), Karol Jastrząbek (47 punktów), Olaf Grabarczyk (43 punkty). Gratulujemy!

Lotki 17lotki2 17lotki3 17lotki4 17lotki5 17lotki6


Wycieczka do raciborskiego wiezienia

W dniu 22.02.2017r. wychowankowie internatu mieli możliwość wejścia na teren Zakładu Karnego w Raciborzu. Jak się dowiedzieliśmy, raciborskie więzienie, to niemalże 94 tys. m2 powierzchni, z czego łączna powierzchnia cel mieszkalnych wynosi ponad 2600 m2. Zakład Karny w Raciborzu ma charakter typu zamkniętego. Celem wyjścia, oprócz profilaktyki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy funkcjonariuszy służb więziennych (obowiązki wychowawcy, oddziałowego, formy sprawowania nadzoru nad osadzonymi). Młodzież została również zaznajomiona z informacjami na takie tematy jak: zajęcia, którymi trudnią się więźniowie odbywający karę pozbawienia wolności, rodzaje wykonywanych prac zarobkowych, udział w dodatkowych zajęciach, widzenia z rodzinami itp. Dodatkową atrakcją okazał się udział w koncercie zespołu muzycznego, którego członkami są osadzeni w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Grana na żywo muzyka była tłem do filmu profilaktycznego.

17wiezienie1


Zdrowy styl życia- cykl zajęć profilaktycznych

W miesiącu lutym przeprowadzono cykl zajęć profilaktycznych dotyczących zdrowego stylu życia. Uczniowie przygotowali tematyczną gazetkę, która zawierała 10 zasad zdrowego stylu życia oraz zdjęcia wykonane przez wychowanków. Przeprowadzono tematyczne pogadanki. Odbył się również konkurs fotograficzny. Wychowankowie mieli za zadanie zrobić fotografie obrazujące zdrowy styl życia. Wyłoniono trzech laureatów: Kamil Szydłowski, Wojciech Wysłuch, Kacper Michałek. Wychowankowie odebrali nagrody z rąk wychowawców Internatu.

Zdrowy styl życia17zrowystyl3


XXIV Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny „Pyszności z koszyka babuni”

W listopadzie 2016 r. klasa II b wzięła udział w XXIV Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym „Pyszności z koszyczka babuni”. Dzieci do konkursu przygotowali wychowankowie internatu ZSOMS pod opieką p. Justyny Cyran. Młodzież przeprowadziła z dziećmi zajęcia profilaktyczne dotyczące zdrowego sposobu odżywiania się, a uwieńczeniem warsztatów było wykonanie pracy plastycznej na konkurs. Miło nam ogłosić, że szkolny etap konkursu wygrali:

I miejsce Aleksandra Sittek

Magdalena Cyran

II miejsce Aleksandra Lorenc

III miejsce Kacper Trojanowski

Nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe: książeczki i maskotki. Organizatorzy przysłali naszym drugoklasistom piękne dyplomy z podziękowaniem za uczestnictwo w konkursie.

Konkurs logopedyczny


Stres- cykl zajęć profilaktycznych w internacie

W związku z cyklem zajęć profilaktycznych dotyczących stresu postanowiliśmy zorganizować dla wychowanków internatu konkurs fotograficzny. Młodzież miała za zadanie pokazać nam jak reaguje na stres. Każdy objaw stresu został uwieczniony na zdjęciu. Miło nam ogłosić, że zwycięzcami konkursu zostali:

1miejsce – Marta Bajura

2 miejsce – Zofia Adamczyk

3 miejsce – Kajetan Gibalski

Wyróżnienie – Mateusz Wołowicz

Stres towarzyszy nam codziennie. W domu, w pracy, w szkole. Nasi wychowankowie doświadczają go bardzo często. Stres związany jest najczęściej z zawodami, startami, przegraną. Dodatkowo mamy jeszcze stresy szkolne – sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne. Aby pomóc naszej młodzieży, przeprowadzono zajęcia profilaktyczne dotyczące nie tylko sytuacji stresowych, ale także objawów stresu. Pokazaliśmy, jak umiejętnie radzić sobie z emocjami, kiedy czujemy, że ze stresu trzęsą nam się nogi albo pocą dłonie. Zajęcia podsumowaliśmy gazetką profilaktyczną.

Konkurs fotoKonkurs fotoKonkurs foto

 


Walentynki

W Walentynki przeprowadzono w internacie „Serduszkową loterię walentynkową”. Losowanie miało wyłonić spośród mieszkańców internatu Walentynkę i Walentego. Szczęście uśmiechnęło się do Julii i Eryka, którzy otrzymali nagrody. Podczas tej loterii było dużo zabawy, emocji i oczywiście dużo słodyczy.  Atrakcją wieczoru były również walentynkowe wypieki w kształcie serc.

Walentynki 17 Walentynki 2017 Walentynki

 


Karaoke w internacie

Już tradycyjnie w okresie karnawału odbyła się w internacie impreza karaoke. Wielu wychowanków miało możliwość zaprezentować swoje wokalne talenty. Aby uatrakcyjnić naszą zabawę dla wychowanków przygotowano wiele strojów i kostiumów, w które można było się przebrać. Atmosfera dobrej zabawy spowodowała, że wszyscy uczestnicy włączyli się do wspólnego śpiewania popularnych polskich przebojów.

17karaoke3 17karaoke2 Karaoke Karaoke


Zajęcia profilaktyczne

8 lutego odbyły się w internacie zajęcia o charakterze profilaktycznym. W ramach zajęć wychowankowie obejrzeli film pod tytułem: „Alkohol a ryzykowne zachowania młodych ludzi”. Uczniowie mieli za zadanie zapamiętać jak najwięcej informacji zawartych w tym filmie. Następnie każdy uczestnik otrzymał arkusz testowy, w którym musiał odpowiedzieć na różne pytania związane poruszaną tematyką. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, ponieważ dla tych, którzy uzyskają najwyższy wynik, przewidziano nagrody. Ostatecznie najlepsze wyniki i nagrody otrzymali: Dawid Szelepa, Chromik Szymon i Arsen Mkrtchyan. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do podejmowania mądrych decyzji życiowych.

Karaoke quiz-5 quiz-3 quiz-2 Profilaktyka Zajęcia profilaktyczne


Wyjazd na sanki

2 lutego, korzystając z zimowej aury, zorganizowano wycieczkę wychowanków internatu na sanki. Mimo późnej pory i zmęczenia po całodziennych zajęciach, dość liczna grupa uczniów zdecydowała się, aby na taki wyjazd się wybrać. Uczestnicy zjeżdżali na sankach, rzucali się śnieżkami. Wszyscy dobrze się bawili i w znakomitych humorach wrócili do internatu.

sanki-7 sanki-6 Wyjście na sanki sanki-1


Spotkanie opłatkowe

Wspólne spotkania opłatkowe to już tradycja w SMS-ie. W tym roku przy wspólnym stole zasiedli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emeryci, wychowankowie internatu, przedstawiciele rady rodziców oraz zaproszeni goście, m.in. Jan Goldman z  Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Teresa Ćwik, prezes ZNP w Raciborzu, radny miejski Eugeniusz Wyglenda oraz Ryszard Wolny. Uroczyste spotkanie rozpoczęła dyrektor ZSOMS, dr Ludmiła Nowacka, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Wieczór uświetniło przedstawienie przygotowane przez wychowanków internatu zawierające bardzo istotny przekaz o tym, że wartości materialne często przysłaniają to, co najważniejsze – czas spędzony z rodziną. Spotkanie było okazją do przełamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń i wspólnego kolędowania.

3 Opłatek

 


Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny – Świeżakowe fotki

Świeżaki zawładnęły sercami małych i dużych mieszkańców Polski. Każdy zbiera punkty, żeby odebrać za nie małą pluszową maskotkę. Świeżaki zachwycają kolorami i wyciągniętymi pluszowymi łapkami. W naszej szkole nie tylko Ci najmłodsi, ale też Ci najstarsi zapragnęli mieć świeżaki na własność. Mieszkanki internatu postanowiły zawalczyć o maskotki w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Świeżakowe fotki”. Konkurs polegał na zrobieniu zdjęcia ze świeżakiem i opublikowaniu go na portalu społecznościowym. Dziewczyny wykonały zadanie śpiewająco. Teraz czekamy na wyniki i życzymy powodzenia.

Konkurs foto


Dobre wzorce- internat wychowuje młodsze pokolenie

W listopadzie grupa naszych wychowanków podjęła się trudnego wyzwania, a mianowicie przeprowadziła zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia w klasie II b. Marcelina Kopka, Krzysztof Świstek, Wiktoria Kolbe, Zosia Adamczyk, Ola Łotecka i Karolina Bogucka opowiadali dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie się i dbanie o własny organizm. Marcelina wcieliła się w rolę babci, która przeczytała dzieciom bajkę o królestwie, którego mieszkańcy z powodu braku witamin zapadali na bardzo ciężkie choroby. Dzieci słuchały z zainteresowaniem. Drugą część zajęć nasza młodzież poświęciła na przygotowanie dzieci do XXIV Ogólnopolskiego Logopedycznego Konkursu Plastycznego pt. „ Pyszności z koszyczka babuni”. Dzieci tworzyły prace plastyczne o tematyce owocowo – warzywnej. Drugoklasiści pracowali różnymi technikami plastycznymi, dodatkowym atutem zajęć był fakt, że malowane owoce i warzywa zawierały głoski z szeregu syczącego ( s, c, z, dz). Przyjemne z pożytecznym. Teraz prace naszych najmłodszych wyślemy do Czechowic – Dziedzic gdzie wezmą udział w rozgrywkach na szczeblu ogólnopolskim.

20161114_141118 Dobre wzorce
Andrzejki w internacie

W dniu 28 listopada odbyły się w internacie tradycyjne „ Andrzejki”. Bardzo wielu wychowanków uczestniczyło w zorganizowanej imprezie. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek. Wieczór miał charakter zabawowy. Prawie wszyscy wychowankowie mieli możliwość uczestniczyć w zorganizowanych zabawach i konkursach.  Zwycięzcy otrzymali symboliczne nagrody.

Andrzejki 16 16andrzejki2 16andrzejki3 16andrzejki4 16andrzejki5 16andrzejki6


Wychowankowie internatu poznają ciekawe zawody- Płatnerz

W dniu 8 listopada 2016 r. w godzinach wieczornych grupa 9 wychowanków z internatu ZSMOS w Raciborzu wraz z wychowawcą A. Rucińskim udała się na ul. Londzina w Raciborzu, do pracowni p. Roberta Stefanowskiego. Gościnnie, na spotkanie udał się pan Tomasz Kowalski, wychowawca w/w internatu oraz nauczyciel historii w Liceum w/w szkoły. Spotkanie poprowadził Pan Robert, który przedstawił młodzieży swoją pracownię. Swoją pracę przedstawił począwszy od pokazania materiałów, z których wykonuje się zbroje, uzbrojenie oraz dodatki ozdobne. Każdy element był przedstawiony z wyjaśnieniem historycznego rozwoju w tym zawodzie, materiału, z którego powstał oraz zaprezentowany młodzieży. Prowadzący omówił również (szczątkowe) zapiski historyczne dotyczące technik powstawania poszczególnych elementów uzbrojenia. Młodzież mogła się, więc zapoznać z historią oręża europejskiego powstającego od okresu średniowiecza aż po dzisiejsze czasy, jak również z technikami, które obowiązywały w danej epoce historycznej np. jak dokonuje się w dzisiejszych czasach złoceń elementów metalowych czy drewnianych (przypomnienie wiadomości z chemii), czy też, co to jest metalurgia (prawa fizyki), w jaki sposób poznać, kiedy metal nadaje się do hartowania, na czym polega ten proces. Dowiedzieli się również, iż zawód płatnerz to nie to samo, co kowal, a receptury powstawania specjalnych wykończeń udoskonala się samemu, latami doświadczeń, często metodą prób i błędów, gdyż na wiele z powstających w pracowni elementów brak jest jakiejkolwiek instrukcji jak należy powyższy wykonać np. jak zabarwić metal (stal) bez malowania farbą, czym była alchemia i w jaki sposób można ją było powiązać z tym zawodem. W czasie prezentacji młodzież mogła obejrzeć przedstawiane przedmioty, ubrać zbroję wykonaną przez prowadzącego, (z czego skwapliwie skorzystali), jak również zadawać pytania na temat:

  • Technik wykonywania elementów zdobniczych.
  • Ilości elementów, na które składa się pełna zbroja husarska.
  • Ile czasu zajmuje wykonanie pełnej zbroi?
  • Co to jest rapier, buława?

Spotkanie zakończyło się po ponad godzinie (czas przeleciał w mgnieniu oka). Młodzież wychodziła wyraźnie zadowolona.

platnerz-08-11-2016-13 platnerz-08-11-2016-02 Ciekawe zawody


Profilaktyczna wartość sztuki. SMS Internat tworzy

W Listopadzie 2016 r. nasza młodzież wzięła udział w dwóch plastycznych konkursach profilaktycznych. Pierwszy z nich to konkurs organizowany przez Zakład Poprawczy w Raciborzu pod hasłem : „STOP – przemocy  i dopalaczom” oraz konkurs organizowany w naszej szkole w związku z tygodniem profilaktyki pod hasłem: „ Inwestuję  w przyszłość, nie uzależniam się”. Czas spędzony na tworzeniu prac sprzyjał rozmowom i pogadankom o charakterze profilaktycznym. Miło nam ogłosić, że reprezentacja internatu zajęła czołowe miejsca w obu konkursach.

„Stop- przemocy i dopalaczom”

II miejsce Kamil Przybyszewski

„ Inwestuję w przyszłość, nie uzależniam się”

I miejsce Zosia Adamczyk

II miejsce Izabela Końpa

III miejsce Karolina Bogucka

W załączeniu prezentujemy kilka dzieł naszych internackich artystów.

20161030_152508 Konkurs


Zajęcia integracyjne

W pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego odbyły się zajęcia integracyjne dla wychowanków internatu. W czasie wesołej zabawy, gier integracyjnych wychowankowie mieli możliwość lepiej się poznać i wspólnie z wychowawcami miło spędzić czas.

Integracja 16integracja2 16integracja3 16integracja4 16integracja5 16integracja6

Komentowanie jest wyłączone