Wydarzenia bieżące


Wycieczka do Pogotowia Rodzinnego

Dom dziecka 19domdz2

 


Ognisko

Jedenastego czerwca, mimo dających się we znaki upałów, zorganizowano dla wychowanków ognisko. Największym problemem nie były jednak one, tylko komary, które wszystkim dały się we znaki.  Niezależnie od tych trudności udało nam się spotkać, upiec i zjeść  kiełbaskę.  Ognisko było również okazją do rozmów i wspólnych podsumowań kończącego  się roku szkolnego.

Ognisko 19ognisko2 19ognisko3 19ognisko4 19ognisko5

 

 

 

 


Konkurs „Wiosenna kanapka”

     14 maja zorganizowano w internacie konkurs pod tytułem: „Wiosenna kanapka”. Pierwszym  elementem konkursu był test dotyczący zdrowej żywności.  Drugim zadaniem wychowanków było przygotowanie smacznej i jednocześnie wyjątkowo wyglądającej kanapki. Te „dzieła sztuki” były oceniane przez specjalną komisję składającą się z wychowawców i wychowanków. Przy komponowaniu kanapek  wykorzystano wszystkie dostępne wiosenne nowalijki, bardzo zdrowe i smaczne. Z trudnością wyłoniono zwycięzców, którymi zostali: Weronika, Kacper i Bartek. Wszyscy uczestnicy  zostali nagrodzeni i oczywiście mogli zjeść swoje kanapki.

Kanapka 19kanapka2 19kanapka3 19kanapka4 19kanapka5 19kanapka6

 

 

 

 


Pożegnanie maturzystów w internacie

     W środę, 29 kwietnia, o godzinie 20.30, w internacie odbyło się „Pożegnanie maturzystów”. Maturzyści wraz ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami zasiedli przy stole zastawionym pysznymi smakołykami.  Bardzo wiele radości i uśmiechu wywołała prezentacja multimedialna przygotowana przez wychowawców. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia zgromadzone przez wszystkie  lata pobytu naszych absolwentów w internacie. Wychowawca grupy maturalnej wraz z Panią Kierownik wręczyli pamiątkowe kubki, aby przypominały wychowankom najlepsze chwile przeżyte z nami. Wszystkim naszym absolwentom życzymy właściwych wyborów życiowych i aby nas miło wspominali.

19matur1 19matur2 19matur3 19matur4 19matur5 19matur6 19matur7 19matur8

 

 

 

 


Sport na wesoło

     16 kwietnia odbyła się w internacie impreza: „Sport na wesoło”. Zajęcia miały charakter  rywalizacji w konkurencjach niby sportowych.  Uczestnicy brali udział w dyscyplinach: skoki na skakance, wyścigi raków, pompki, hula- hop, wyścigi z książką na głowie, slalom unihokejowy, żonglerka piłką. Osoby, które okazały się najlepsze w wymienionych konkurencjach i zdobyły największą liczbę punktów, otrzymały nagrody. Największe  emocje wywołał finał, który decydował o głównej nagrodzie. Mistrzami całej imprezy zostali Miłosz i Natalia.

Sport na wesoło 19sport2 19sport3 19sport4 19sport5 19sport6 19sport7

 

 

 

 


Konkurs historyczny

      19 marca został przeprowadzony w internacie konkurs historyczny pt. „Polska Niepodległa”. Jego celem było zachęcenie naszych wychowanków do zainteresowania się historią, szczególnie naszego ojczystego kraju. Pytania i testy zostały przygotowane przez nauczyciela historii z naszej szkoły. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a uczestniczy odpowiadali znakomicie. Laureatami  zostali: Wojtek, Maciek, Bartek, Dominik i Patryk.

Konkurs 19 historia2 19 historia3 19 historia4 19 historia5

 

 

 


Dzień liczby Pi

     Dzień Liczby Pi to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach szkolnych i akademickich. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, ponieważ  data „14 marca” zapisywana jest w USA  jako „3.14”. W nawiązaniu do tej tradycji postanowiliśmy w internacie uczcić to święto, a przy okazji rozwinąć nasze kompetencje matematyczne. Na początku przedstawiono wychowankom historię związaną z wyznaczeniem Pi. Potem nastąpiła główna część konkursu, czyli sprawdzenie umiejętności zapisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Najlepszy wynik uzyskała Roksana, zapisując 36 liczb po przecinku. Nieco mniej  udało się zapisać Natalii i Wojtkowi. Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały nagrody, a dwie najlepsze w tej konkurencji, ciasta upieczone na tę okazję.

Dzień liczby Pi 19pi2 19pi3 19pi4 19pi5 19pi6 19pi7

 Loteria Walentynkowa

     W tym roku  Walentynki, z powodu ferii zimowych i obozów sportowych, przesunęliśmy na 27 lutego. Walentynki to wyjątkowy dzień, szczególnie dla młodych ludzi, dlatego co roku organizujemy „Loterię Walentynkową”. Wychowankowie losowali czerwone serduszka. Wszyscy otrzymali, specjalnie na tę okazję,  upieczone ciastka w kształcie serc. Losowanie wyłoniło tegorocznego Walentego i Walentynkę: Alberta i Beatę, którzy otrzymali  nagrody.

Walentynki 19 19walentynki2 19walentynki3 19walentynki4 19walentynki5 19walentynki6 19walentynki7

 


Karaoke

     „Każdy śpiewać może …”. Pod tym hasłem odbyła się w internacie tegoroczna edycja „Karaoke”. Wychowankowie mieli możliwość wystąpić solo lub w zespole na specjalnie przygotowanej scenie. Istniała również możliwość przebrania się w jeden z wielu kostiumów. Imprezie towarzyszyła radosna i spontaniczna atmosfera.

Karaoke 19karaoke2 19karaoke3 19karaoke4 19karaoke5 19karaoke6 19karaoke7 19karaoke8

 

 


Zajęcia kulinarne.

     Zajęcia kulinarne w naszym internacie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie, gdy efektem pracy jest pyszne ciasto lub ciasteczka. Wychowankowie mają możliwość, pod okiem fachowca, praktykować i uczyć się samodzielnego wypieku różnych smakołyków. Umiejętność ta jest bardzo cenna i pożyteczna.

Pieczenie 19ciastka2 19ciastka3 19ciastka4 19ciastka5 19ciastka6

 

 


Zajęcia krawieckie

     Formy zajęć odbywających się w internacie staramy się dostosowywać do potrzeb i zainteresowań naszych wychowanków. Bardzo często  zdarza się, że uczniowie mają problem z rozprutą bluzką, dziurawymi spodniami, itp.  Jedna z wychowawczyń ma odpowiednie kwalifikacje, toteż  potrafi  tym wszystkim potrzebom zaradzić. Nasi wychowankowie, pod fachowym okiem specjalisty, mają  też   możliwość   nauczyć się szyć .  Takie umiejętności każdemu mogą się przydać.

Zajęcia krawieckie 19szycie1

 


„ Polowanie na Misia” oraz „Poszukiwanie skarbów” w Internacie.

      W środę 23.01.2019 r. wychowankowie internatu – uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum – wzięli udział w zabawie pt. „Polowanie na Misia”, a uczniowie liceum uczestniczyli w konkursie pt. „Poszukiwanie skarbów”. Impreza rozpoczęła się około godz. 20.40. Młodzież zgromadziła się na szkolnym korytarzu i z niecierpliwością wyczekiwała na otrzymanie białej kartki ze wskazówką bądź zadaniem do rozwiązania. Skojarzenie lub rozwiązanie zagadki miało doprowadzić myśliwego-poszukiwacza do skarbu. Nagrodą za najszybsze odnalezienie „Misia” był tytułowy pluszowy Miś, natomiast za odnalezienie skarbu nagrodą był bon, który można było zrealizować w Empiku. Każdy z uczestników, który rozwiązał zagadkę, otrzymał nagrodę pocieszenia: czekoladę, batonik lub wafelek. Wychowankowie internatu lubią w taki sposób świętować urodziny „Pluszowego Misia”.

polowanie mis19

 

 

 


Turniej szachowy

   Przez kilka tygodni stycznia rozgrywaliśmy  w internacie turniej szachowy. Wzięło w nim udział dwunastu wychowanków. Turniej wzbudził wśród młodzieży duże zainteresowanie. Wychowankowie, którzy nie mieli okazji nauczyć się wcześniej tej „królewskiej gry”, przyglądali się rozgrywanym partiom i kibicowali swoim faworytom. Chętne osoby miały również okazję nauczyć się podstawowych zasad gry w szachy. Zwycięzcą turnieju został Szymon G. Kolejne miejsca zajęli: Bartosz Ch., Mikołaj K., Bartosz N.Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy  zainteresowanie tą ciekawą grą, a wieczorne partie szachów staną się dobrym zwyczajem wśród naszych wychowanków.

Szachy

Szachy6szachy19 4szachy19 3szachy19 Szachy

 


Turniej „Ubongo”

     15.01.2019r.  odbył się w internacie turniej „Ubongo”. To gra rodzinna, polegająca na układaniu kolorowych płytek tak, by zapełnić pola widoczne na planszetce. W zajęciach wzięło udział dziesięciu wychowanków. W miarę rozgrywanych partii zawodników ubywało. W ostatniej, czwartej, rundzie  brało udział już tylko trzech zawodników. Najlepsza okazała się Maja Ś, drugą lokatę zajął Wojtek W., a trzecie miejsce Roksana. Z. Jak w każdym turnieju, tak i w tym, nie obyło się bez nagród.   Bardzo nas cieszy, że nasi podopieczni są chętni, aby brać udział w tego typu turniejach. Dobrze się bawią, a przy okazji rozwijają kompetencje matematyczne.

Ubongo 2ubongo19 3ubongo19 4ubongo19 5ubongo19 6ubongo19 7ubongo19

 


Sportowe bractwo Internatu

   Od kilku lat odbywa się w internacie konkurs pod nazwą „Sportowe bractwo Internatu”. Wychowankowie rywalizują w rzucaniu lotkami do tarczy. Konkurencja cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku największą ilość punktów zdobył Maciek M., drugie miejsce Kajetan G. Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Maja Ś. Te osoby otrzymały nagrody. Dla wszystkich uczestników przygotowano również słodki poczęstunek.

19bractwo1 19bractwo4 19bractwo5 19bractwo6

 

 


Spotkanie opłatkowe

     W tym roku  spotkanie opłatkowe w internacie, z powodu wyjazdów młodzieży na zgrupowania sportowe, odbyło się już dużo wcześniej, bo 11 grudnia. Na odświętną wigilijną kolację zaproszono wychowanków wraz z wychowawcami internatu, pracowników obsługi, księdza Łukasza oraz dyrekcję szkoły.   Spotkanie rozpoczęły krótkie przemówienia z życzeniami. Mieszkańcy internatu  wspólnie przygotowali tę uroczystość, pomagając w sprawach dekoracji i organizacyjnych. Wieczór uświetniły wiersze, sentencje i cytaty z Pisma Świętego, zawierające bardzo istotny przekaz o tym, że w życiu miłość jest najważniejsza, a często wartości materialne oraz przyjemności tego świata przysłaniają to, co najważniejsze. Wysłuchano również pięknych pastorałek i kolęd.

Wigilia 2wigilia18 3wigilia18 4wigilia18 5wigilia18 6wigilia18 7wigilia18 8wigilia18

 

 


Mikołaj

     Szóstego grudnia, jak co roku, do internatu zawitał Mikołaj, sprawiając wszystkim wielką radość. W swoim worku przyniósł oczywiście prezenty. Każdy z wychowanków coś otrzymał. Mikołaj swoją wizytą wprowadził wszystkich w atmosferę świąteczną.

18mikołaj1 18mikołaj2 18mikołaj3 18mikołaj4 18mikołaj5 18mikołaj6 18mikołaj7

 

 

 

 


Turniej Mikołajkowy

     Tym razem Święty Mikołaj zaprosił wychowanków internatu na turniej pod nazwą „Dwa Ognie Mikołaja”, który odbył się na sali gimnastycznej ZSOMS w Raciborzu. Uczestnicy rywalizowali w dwóch zespołach o nazwie: „Bratki Beatki” i „Byki Niedźwiedzia”. Grając w dwa ognie, walczyli o smakołyki Świętego Mikołaja. Pierwsza połowa  zakończyła się wynikiem 43 do 37 dla drużyny „Byków Niedźwiedzia”, druga natomiast 36 do 33 dla drużyny „Bratków Beatki”. Końcowy rezultat wskazał zwycięzcę. Zespół „Byków Niedźwiedzia” zdobył pierwsze miejsce, wygrywając różnicą trzech punktów. Nie wynik jednak był ważny, ale dobra zabawa i rywalizacja fair play o słodycze Świętego Mikołaja.

18mikołaj9 18mikołaj10 18mikołaj11 18mikołaj12 18mikołaj13 18mikołaj14

 

 

 


Andrzejki 

     W tym roku Andrzejki odbyły się 14 XI 2018 r. Taki termin podyktowany był tym, że nasi sportowcy wyjeżdżają w późniejszym terminie na obozy sportowe. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych zabaw, konkursów i andrzejkowych wróżb. Każdy chętny mógł się dowiedzieć, co szykuje mu los: jak będzie wglądał jego przyszły partner/partnerka lub kiedy wstąpi w związek małżeński. Odbyły się konkursy: „Wędrujące buty”, „Portret ukochanej”. Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości, to kubeczki z niespodzianką i słodkie wróżby upewniły nas, że każdemu jest pisana dobra przyszłość. Wiele śmiechu i zabawy dał nam udział w konkursach: jedzenie na czas słodkich bułeczek, kisielu, cukierków. Była też zabawa taneczna z przywiązanymi do nóg balonami. Co może się stać, kiedy dziewczęta wpadną w szał malowania? Konkurs makijażu dostarczył wielu emocji. Dobry make-up może uczynić cuda. Przekonali się o tym nasi koledzy, którzy wcielili się w rolę uroczych modeli. Andrzejki były udane. Spędziliśmy je wspólnie w miłej. radosnej i ciepłej atmosferze.

DSC01289 DSC01273 DSC01271 DSC01270 DSC01263 DSC01249 DSC01247 DSC01245 DSC01243 DSC01240 DSC01239 DSC01237 DSC01235 Andrzejki


Ognisko

      Korzystając ze sprzyjającej aury, 10 października zorganizowaliśmy  dla wychowanków ognisko. Wielu  znalazło czas, aby mimo licznych obowiązków, spotkać się razem. Upiekliśmy kiełbaski. Konsumowaliśmy także pyszne sałatki i słodycze. Wspólnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek przy akompaniamencie gitary. Obecnie palenie ognisk nie jest powszechne, ale gdy wszyscy gromadzą się wokół płonącego ognia, tworzy się wyjątkowa atmosfera sprzyjająca otwartości i prowadzeniu ciekawych rozmów.

Ognisko 18ognisk2 18ognisk3 18ognisk4 18ognisk6


Spotkanie integracyjne

     Jak co roku, w trosce o dobre samopoczucie wychowanków internatu, którzy dołączyli do naszego grona w tym roku szkolnym, zorganizowano wieczór integracyjny.   Spotkanie odbyło się 18 września.  Przygotowane zabawy posłużyły temu, aby  wychowankowie lepiej się poznali i dobrze się bawili. Cel na pewno został osiągnięty.  Dla wszystkich obecnych przygotowano słodki poczęstunek. Całej imprezie towarzyszyła radosna atmosfera i sportowa rywalizacja.

Integracja 2018 18integracja2 18integracja3 18integracja4 18integracja5 18integracja6 18integracja7 18integracja8 18integracja9 18integracja10 18integracja11 18integracja12 18integracja13 18integracja14

Komentowanie jest wyłączone