Wydarzenia bieżące


Konkurs historyczny

W dniu 19-go marca został przeprowadzony w internacie konkurs historyczny pt. „Polska Niepodległa”. Celem konkursu było zachęcenie naszych wychowanków do zainteresowania się historią szczególnie naszego ojczystego kraju. Pytania i testy zostały przygotowane przez nauczyciela historii z naszej szkoły. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a uczestniczy odpowiadali znakomicie. Laureatami konkursu zostali: Wojtek, Maciek, Bartek, Dominik i Patryk.

Konkurs 19 historia2 19 historia3 19 historia4 19 historia5

 

 

 


Dzień liczby Pi

Dzień Liczby Pi to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”. W nawiązaniu do tej tradycji postanowiliśmy w internacie uczcić to święto, a przy okazji rozwinąć nasze kompetencje matematyczne. Na początku przedstawiono wychowankom historię związaną z wyznaczeniem liczby pi. Potem nastąpiła główna część konkursu, czyli sprawdzenie umiejętności zapisania z pamięci rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Najlepszy wynik uzyskała Roksana zapisując 36 liczb po przecinku. Nieco mniej liczb udało się zapisać Natalii i Wojtkowi. Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały nagrody, a dwie najlepsze w tej konkurencji- upieczone ciasta specjalnie udekorowane na tę okazję.

Dzień liczby Pi 19pi2 19pi3 19pi4 19pi5 19pi6 19pi7

 Loteria Walentynkowa

W tym roku nasze Walentynki z powodu ferii zimowych i obozów sportowych przesunęliśmy na 27 lutego. Walentynki to wyjątkowy dzień szczególnie dla młodych ludzi, dlatego co roku organizujemy „Loterię Walentynkową”. Wychowankowie losowali czerwone serduszka. Wszyscy otrzymali specjalnie na ten dzień upieczone ciastka w kształcie serduszek. Losowanie wyłoniło tegorocznego Walentego i Walentynkę: Alberta i Beatę, którzy otrzymali specjalne nagrody.

Walentynki 19 19walentynki2 19walentynki3 19walentynki4 19walentynki5 19walentynki6 19walentynki7

 


Karaoke

„Każdy śpiewać może …”-pod tym hasłem odbyła się tegoroczna edycja „Karaoke” w internacie. Wychowankowie mieli możliwość wystąpić solo lub w zespole na specjalnie przygotowanej „scenie”. Istniała również możliwość przebrania się w jeden z wielu kostiumów. Imprezie towarzyszyła radosna i spontaniczna atmosfera.

Karaoke 19karaoke2 19karaoke3 19karaoke4 19karaoke5 19karaoke6 19karaoke7 19karaoke8

 

 


Zajęcia kulinarne.

Zajęcia kulinarne w naszym internacie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie, gdy efektem pracy jest pyszne ciasto lub ciasteczka. Wychowankowie mają możliwość pod okiem fachowca praktykować i uczyć się samodzielnego wypieku różnych smakołyków. Umiejętność również bardzo cenna i pożyteczna!

Pieczenie 19ciastka2 19ciastka3 19ciastka4 19ciastka5 19ciastka6

 

 


Zajęcia krawieckie

Formy zajęć odbywających się w internacie staramy się dostosować do potrzeb i zainteresowań naszych wychowanków. Bardzo często  zdarza się, że uczniowie mają problem: z rozprutą bluzką, dziurawymi spodniami itp. Wśród grona wychowawców jest osoba o odpowiednich kwalifikacjach, która potrafi tym wszystkim potrzebom zaradzić. Każda chętna osoba ma również   możliwość sama  nauczyć się szycia  pod fachowym okiem specjalisty.  Takie umiejętności każdemu mogą się przydać!

Zajęcia krawieckie 19szycie1

 


„ Polowanie na Misia” oraz „Poszukiwanie skarbów” w Internacie.

W środę 23.01.2019 r. wychowankowie internatu – szkoły podstawowej i gimnazjum – wzięli udział w zabawie pt. „Polowanie na Misia”, a uczniowie liceum uczestniczyli w konkursie pt. „Poszukiwanie skarbów”. Impreza rozpoczęła się około godz. 20.40. Młodzież zgromadziła się na korytarzu i z niecierpliwością wyczekiwała na otrzymanie białej kartki ze wskazówką, bądź zadaniem do rozwiązania. Skojarzenie lub rozwiązanie zagadki miało doprowadzić myśliwego-poszukiwacza do skarbu. Nagrodą za najszybsze odnalezienie „Misia” był tytułowy pluszowy Miś, natomiast za odnalezienie skarbu nagrodą był bon do Empiku. Każdy z uczestników, który rozwiązał zagadkę otrzymał nagrodę pocieszenia – czekoladę, batonik lub wafelek. Wychowankowie internatu lubią w taki sposób świętować urodziny „Pluszowego Misia”.

polowanie mis19

 

 

 


Turniej szachowy

Przez kilka tygodni stycznia rozgrywany był w internacie turniej szachowy. W rozgrywkach wzięło udział dwunastu wychowanków. Turniej wzbudził wśród wychowanków duże zainteresowanie. Wychowankowie, którzy nie mieli okazji nauczyć się wcześniej tej „królewskiej gry” przyglądali się rozgrywanym partiom i kibicowali swoim faworytom. Chętne osoby miały również okazję nauczyć się podstawowych zasad gry w szachy. Zwycięzcą turnieju został Szymon G. Kolejne miejsca zajęli: Bartosz Ch., Mikołaj K., Bartosz N. Mamy nadzieję, że zainteresowanie tą ciekawą grą w internacie będzie podtrzymane, a wieczorne partie szachów staną się dobrym zwyczajem.

Szachy

Szachy6szachy19 4szachy19 3szachy19 Szachy

 


Turniej „Ubongo”

Dnia 15.01.2019r. w internacie odbył się turniej „Ubongo”. Dla niewtajemniczonych „Ubongo” to gra rodzinno-imprezowa polegająca na układaniu kolorowych płytek tak, by zapełnić pola widoczne na planszetce. W zajęciach wzięło udział dziesięciu wychowanków. W miarę rozgrywanych partii zawodników ubywało. W ostatniej rundzie (4) brało udział już tylko trzech zawodników. Najlepsza okazała się Maja Ś, drugą lokatę zajął Wojtek W., a trzecie miejsce Roksana. Z. Jak w każdym turnieju, tak i w tym, nie obyło się bez nagród.   Bardzo nas cieszy, że nasi podopieczni są chętni, aby brać udział w tego typu turniejach. Dobrze się bawią, a przy okazji rozwijają kompetencje matematyczne.

Ubongo 2ubongo19 3ubongo19 4ubongo19 5ubongo19 6ubongo19 7ubongo19

 


Sportowe bractwo Internatu

Cyklicznie już od kilku lat odbywa się w Internacie konkurs pod nazwą „Sportowe bractwo Internatu”. Wychowankowie rywalizują w rzucaniu lotkami do tarczy. Konkurencja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków. W tym roku największą ilość punktów zdobył Maciek M., drugie miejsce Kajetan G., a najlepszą wśród dziewcząt okazała się Maja Ś. Te osoby otrzymały nagrody. Dla wszystkich uczestników przygotowano również słodki poczęstunek.

19bractwo1 19bractwo4 19bractwo5 19bractwo6

 

 


Spotkanie opłatkowe

Tradycyjne spotkanie opłatkowe w internacie w tym roku z powodu wyjazdów młodzieży na zgrupowania sportowe odbyło się już dużo wcześniej 11 grudnia.                Na odświętną wigilijną kolację poza wychowankami i wychowawcami internatu zaproszono pracowników obsługi, księdza Łukasza oraz dyrekcję szkoły.       Spotkanie rozpoczęły krótkie przemówienia z życzeniami. Mieszkańcy internatu w wspólnie z innymi włączyli się w przygotowanie tej uroczystości pomagając w kwestiach dekoracyjnych i organizacyjnych. Wieczór uświetniły przygotowane przez wychowanków internatu wiersze, sentencje i cytaty z Pisma Świętego. Zawierające bardzo istotny przekaz o tym, że w życiu miłość jest najważniejsza, a często wartości materialne oraz przyjemności tego świata przysłaniają to, co najważniejsze. Wysłuchano również pięknych pastorałek i kolęd.

Wigilia 2wigilia18 3wigilia18 4wigilia18 5wigilia18 6wigilia18 7wigilia18 8wigilia18

 

 


Mikołaj

Szóstego grudnia, jak co roku do internatu zawitał Mikołaj sprawiając wszystkim wielką radość. W swoim worku przyniósł oczywiście prezenty. Każdy z wychowanków coś otrzymał. Mikołaj swoją wizytą wprowadził wszystkich w atmosferę świąteczną.

18mikołaj1 18mikołaj2 18mikołaj3 18mikołaj4 18mikołaj5 18mikołaj6 18mikołaj7

 

 

 

 


Turniej Mikołajkowy

Tym razem Święty Mikołaj zaprosił wychowanków Internatu na turniej pod nazwą „Dwa Ognie Mikołaja”, który odbył się na sali gimnastycznej ZSOMS w Raciborzu. Uczestnicy rywalizowali w dwóch zespołach o nazwie: Bratki Beatki i Byki Niedźwiedzia, walcząc o smakołyki Świętego Mikołaja grając w „Dwa ognie”. Pierwsza połowa gry zakończyła się wynikiem 43 do 37 dla drużyny Byków Niedźwiedzia, druga natomiast 36 do 33 dla drużyny Bratków Beatki – końcowy rezultat wskazał zwycięzcę, zespół Byków Niedźwiedzia zdobył pierwsze miejsce, wygrywając różnicą trzech punktów. Nie wynik jednak był ważny, ale dobra zabawa i rywalizacja „fair play” o słodycze Świętego Mikołaja.

18mikołaj9 18mikołaj10 18mikołaj11 18mikołaj12 18mikołaj13 18mikołaj14

 

 

 


Andrzejki 

W tym roku Andrzejki odbyły się 14 XI 2018 r. Taki termin podyktowany był tym, że nasi sportowcy wyjeżdżają w późniejszym terminie na obozy sportowe. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych zabaw, konkursów i andrzejkowych wróżb. Każdy chętny mógł się „dowiedzieć” co szykuje mu los: jak będzie wglądał jego przyszły partner/partnerka lub kiedy wstąpi w związek małżeński. Odbyły się konkursy „Wędrujące buty”, „Portret ukochanej”. Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości, to kubeczki z niespodzianką i słodkie wróżby, upewniły nas, że każdemu jest pisana dobra przyszłość. Wiele śmiechu i zabawy dał nam udział w konkursach: jedzenie na czas słodkich bułeczek, kisielu, cukierków. Była też zabawa taneczna z przywiązanymi do nóg balonami. Co może się stać, kiedy dziewczęta wpadną w szał malowania? Konkurs makijażu dostarczył wielu emocji. Dobry make-up może uczynić cuda. Przekonali się o tym nasi koledzy, którzy wcielili się w rolę uroczych modeli. Andrzejki były udane. Spędziliśmy je wspólnie w miłej radosnej i ciepłej atmosferze.

DSC01289 DSC01273 DSC01271 DSC01270 DSC01263 DSC01249 DSC01247 DSC01245 DSC01243 DSC01240 DSC01239 DSC01237 DSC01235 Andrzejki


Ognisko

Korzystając ze sprzyjającej aury w dniu 10 października zorganizowano dla wychowanków ognisko. Wieczór był bardzo ciepły jak na październik, dlatego  wielu wychowanków chętnie uczestniczyło w spotkaniu. Dla uczestników przygotowano: sałatki, słodycze i napoje. Każdy miał możliwość samodzielnie upiec na ognisku kiełbaskę. Płonące ognisko stwarza wyjątkową atmosferę, w której można swobodnie rozmawiać i lepiej się poznawać. Towarzyszyła nam również gitara.  Wychowankowie chętnie włączali się do wspólnego śpiewu.  Wieczór można uznać za bardzo udany.

Ognisko 18ognisk2 18ognisk3 18ognisk4 18ognisk6


Spotkanie integracyjne

Jak co roku w trosce o dobre samopoczucie wychowanków internatu, którzy dołączyli do naszego grona w tym roku szkolnym zorganizowano wieczór integracyjny.   Spotkanie odbyło się 18 września.  Przygotowane zabawy posłużyły temu, aby wszyscy wychowankowie lepiej się poznali i przy tym dobrze się bawili. Cel na pewno został osiągnięty.  Dla wszystkich obecnych przygotowano słodki poczęstunek. Całej imprezie towarzyszyła radosna atmosfera i sportowa rywalizacja.

Integracja 2018 18integracja2 18integracja3 18integracja4 18integracja5 18integracja6 18integracja7 18integracja8 18integracja9 18integracja10 18integracja11 18integracja12 18integracja13 18integracja14

Komentowanie jest wyłączone