Rozmowa on-line z żołnierzami z Afganistanu

3 (Kopiowanie)

Uczniowie klas mundurowych wzięli dziś udział w wyjątkowym spotkaniu. Szkołę odwiedzili Andrzej Korus z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz szeregowy rezerwy Jan Koczar z WKU w Rybniku. W spotkaniu uczestniczyli również Marzena Skupień z WKU w Rybniku oraz oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu, Mirosław Szymański. Młodzież poznała historię misji zagranicznych Wojska Polskiego od 1953 roku. Polscy żołnierze wzięli udział w ponad 30 misjach pod auspicjami ONZ. Stacjonowali  w takich krajach, jak Nigeria, Egipt, Syria, Namibia, Kambodża, Liban, Czad czy była Jugosławia. Od 11 września 2001 roku ich działalność wpisuje się w walkę z międzynarodowym terroryzmem, stąd misje w takich krajach jak Afganistan czy Irak. Misja trwa zazwyczaj 6 miesięcy, wyjątkiem był wyjazd do Namibi w 1989 roku – żołnierze stacjonowali tam 15 miesięcy.

8 (Kopiowanie)

Jan Koczar, wyjeżdżając w 1996 roku do Bośni, nie wiedział, co go czeka. Wraz  z kolegami objął posterunek w górach, który najpierw trzeba było rozminować – w całym kraju znajdowało się ok. 6 milionów min. Na jedną z nich wszedł najpierw jego kolega, potem on sam. Przeżył dzięki szybkiej ewakuacji amerykańskim śmigłowcem. Stracił nogę, dziś porusza się dzięki protezie.

 

6 (Kopiowanie) 2 (Kopiowanie)

W misjach zagranicznych biorą udział również policjanci – np. szkoleniowe misje w Afganistanie czy obserwacyjne w Gruzji. Zaangażowana jest również Straż Pożarna, niosąc pomoc w  misjach humanitarnych. Na zakończenie spotkania Andrzej Korus przytoczył słowa Daga Hammerskjolda Prowadzenie misji pokojowych nie jest zajęciem dla żołnierzy, ale tylko żołnierze potrafią to czynić.

Wspaniałą niespodzianką dla młodzieży była możliwość rozmowy z żołnierzami stacjonującymi w Afganistanie. Dzięki połączeniu przez Skype z kpt. Pawłem Brewczyńskim i kpt. Przemysławem Ściborem dowiedzieli się m.in. jak wyglądają stosunki z miejscowymi oraz jak żołnierze obchodzą Święto Niepodległości. Uczniowie złożyli życzenia z okazji jutrzejszego święta, zaśpiewali Sto lat, a dyrektor ZSOMS, Ewa Lewandowska, życząc bezpiecznego powrotu do kraju, zaprosiła żołnierzy na spotkanie do Raciborza.

Dziękując Andrzejowi Korusowi i Janowi Koczarowi, Ewa Lewandowska powiedziała, że spodziewała się, że będzie to piękne spotkanie, ale nie wiedziała, że będzie ono również wzruszające.  Po spotkaniu młodzież przyznała, że było ono wielkim przeżyciem.

9 (Kopiowanie)

 

Spotkanie odbyło się dzięki współpracy ZSOMS z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku.

Andrzej Korus – kierownik Zespołu Edukacyjno-Promocyjnego Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie.

Jan Koczar – szeregowy rezerwy, uczestnik misji PJW IFOR w ramach NATO w Bośni i Hercegowinie, celowniczy BRDM.

13 (Kopiowanie) 11 (Kopiowanie)

 

Fotorelacja na Facebooku

Komentowanie jest wyłączone