Warsztaty z psychologiem sportu

24254776_1776562112416383_4144935927870961530_oUczniowie i trenerzy ZSOMS w Raciborzu uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych z psychologiem sportu Joanną Budzis. Głównym założeniem było zbudowanie świadomości zawodników o tym, co mogą kontrolować w sporcie i na czym koncentrować swoją uwagę. Zaprezentowane ćwiczenia pomogły zrozumieć, dlaczego warto formułować cele i dzielić duże, inspirujące cele, na drobne elementy, które można doskonalić na każdym treningu. Codzienny trening może stać się bardziej efektywny i sprawiać więcej satysfakcji, jeśli zaczniemy zwracać uwagę na indywidualny progres w kontekście własnych standardów. Dwugodzinne spotkanie to dobry wstęp do kształtowania umiejętności psychologicznych u młodych zawodników, jednak wszystkie ćwiczenia powinny stać się teraz dla nich nieodłącznym elementem codziennych treningów. Skoro, w ocenie większości zawodników, psychika odgrywa tak ważną rolę w osiągnięciu sukcesu sportowego, to niezbędne jest poświęcenie jej więcej wymaganego czasu. – twierdzi psycholog Joanna Budzis – Warto zacząć od 10-15 minut dziennie. Warto poświęcić kilka minut na zaplanowanie tego, na czym będę skupiać uwagę podczas treningu i krótką refleksję dotyczącą moich dokonań na koniec dnia. To niewiele, mając na uwadze to, jak bardzo możemy przez to wzmocnić swoją motywację i pewność siebie, niezbędne do realizacji celów, nie tylko sportowych.

Zawodnicy poświęcili czas na określenie własnych atutów i słabych stron zwracając uwagę na umiejętności niezbędne w osiągnięciu sukcesu  24273773_1776562232416371_3486166375732216554_osportowego. To wszystko pomoże im skuteczniej zarządzać swoimi myślami i emocjami oraz kontrolować stres przedstartowy. Na koniec, młodzi sportowcy mogli się przekonać, co to znaczy współpraca w grupie i dlaczego każdy z nich ma coś do zaoferowania grupie, każdy z nich pełni jakąś rolę.

Dla większości zawodników warsztaty były pierwszym zetknięciem się z psychologią stosowaną w sporcie. Prowadząca, utytułowana była zawodniczka, wspierała teorię praktycznymi przykładami, co – jak sami uczestnicy warsztatów przyznali – pomogło im lepiej przyswoić wiedzę. – Według mnie, takie zajęcia są bardzo potrzebne. – twierdzi Marta, uczennica klasy II gimnazjum – Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, jak trenujemy. Dzięki pani psycholog dowiedzieliśmy się, jak stawiać sobie cele, jak je realizować i jak radzić sobie przed startem. Nauczyliśmy się także tego, jak radzić sobie ze stresem. Zajęcia były bardzo ciekawe.

ZSOMS w Raciborzu jest pierwszą szkołą mistrzostwa sportowego w Polsce, która zorganizowała warsztaty z psychologiem sportu – mówi dyrektor szkoły Ludmiła Nowacka –  Na prośbę młodzieży będą cykliczne. Warto inwestować w kształtowanie umiejętności psychologicznych.

 

Joanna Budzis jest absolwentką wydziału psychologii i wydziału biznesu University of Pittsburgh, USA. Założycielka STREAMLINE Leadership Academy, zajmującej się edukacją młodych sportowców w zakresie treningu mentalnego i przywództwa. Organizuje szkolenia dla zawodników, trenerów oraz rodziców związanych z pływaniem i tańcem towarzyskim. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, medalistka mistrzostw Europy, mistrzyni i rekordzistka Polski. Stypendystka i zawodniczka I Dywizji Amerykańskiej Ligii Akademickie NCAA. Kapitan uczelnianej drużyny pływackiej PITT.

Komentowanie jest wyłączone