Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Kumpel do zabawy, kompan w podróży, przyjaciel, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy’s Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek. 

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Święto pluszowego misia w naszej szkole rozpoczęło się już 22 listopada od konkursu kulinarnego „Pyszności na talerzu”. Zadaniem uczestników było przygotowanie ulubionej potrawy, małego co nieco, jak mawiał Kubuś Puchatek. Następnie 23 listopada odbył się konkurs na Najciekawsze przebranie za misia. Przedmiotem konkursu było przygotowanie najciekawszego przebrania za misia, z materiałów ogólnodostępnych. 24 listopada zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursów z klas gimnazjalnych i liceum, a 25 listopada wręczono nagrody pozostałym uczestnikom z klas podstawowych. Ocenie podlegały pomysłowość, estetyka, wkład pracy oraz staranność wykonania. Po podliczeniu wszystkich punktów jury przyznało następujące wyróżnienia.

KLASY PODSTAWOWE 
I miejsce Agnieszka Woźniak, kl. IV a
II miejsce Amelia Zimny, kl.III a
III miejsce Zofia Kazimierczak, kl. III a

WYRÓŻNIENIA:
Aleksandra Sittek, kl. II b, Maria Konecka, kl. III, Mateusz Sadlok, kl. I a, Sara Radwan, kl. I a, Zofia Kantorska, kl. II b

GIMNAZJUM I LICEUM
I miejsce Karol Jastrząbek, kl. III PL
II miejsce Mateusz Wołowicz, kl. II PL
III miejsce Patryk Jeziorski, kl. II PL

WYRÓŻNIENIA:
Kacper Michałek i Kamil Przybyszewski, kl. III GP

Na spotkaniu dziewczęta z klasy VI a przypomniały historię pluszowego misia, a najmłodsi zaśpiewali piosenkę „Pluszowy miś”. Odbył się również błyskawiczny konkurs na dużego i małego misia, ponieważ tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. W uroczystości udział wzięli wicedyrektor Iwona Kuczyńska, członkowie jury, uczestnicy konkursów oraz uczniowie klas podstawowych. Gazetkę o Kubusiu Puchatku przygotowała Marta Giżycka z kl. II PL. Organizatorem konkursów i Święta Pluszowego Misia były biblioteka i świetlica szkolne.

Fotorelacja na Facebooku
Tekst: Agata Kwiatkowska
Zdjęcia: Agata Goździk, Martyna Kamińska

Małgorzata Bonk

Recent Posts

Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu

W dniach 25-28 kwietnia na pływalni Aqua Lublin odbyły się Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu…

5 dni ago

Dzień Ziemi

W kwietniu uczniowie na wielu lekcjach zajmowali się zagadnieniami przybliżającymi treści związane z ochroną przyrody…

7 dni ago

7 medali w finale Ligi Szkół i Klubów Śląskich

16 kwietnia na gliwickiej pływalni Olimpijczyk odbyła się finałowa edycja zawodów z cyklu Ligi Szkół…

3 tygodnie ago

Grand Prix Małopolski w pływaniu

13 kwietnia na krytej pływalni w Oświęcimiu odbyły się zawody z cyklu Grand Prix Małopolski,…

3 tygodnie ago

Finał wojewódzki w drużynowych biegach przełajowych

11 kwietnia na terenie Parku Miejskiego w Bytomiu odbył się finał wojewódzki w drużynowych biegach…

3 tygodnie ago

Wojewódzkie i międzywojewódzkie zawody LDK

23 marca w Konopiskach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz Wojewódzkie Zawody LDK w biegach…

1 miesiąc ago