Sport i nauka na wysokim poziomie, czyli nabór do liceum trwa!

nabor LORozwijanie pasji, praca nad sobą, wyznaczanie sobie celów i dążenie do nich, dyscyplina, współpraca z grupą, przeżywanie zwycięstw, ale też radzenie sobie z porażkami – tego doświadczają na co dzień uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Czy warto dziś wybrać szkołę sportową? Absolwenci raciborskiego ZSOMS twierdzą, że warto.

– Szkoła na pewno dała mi dużo wolności. Jestem z rocznika „lepszej zmiany”, więc mogłem wybrać przedmioty, które chcę rozszerzyć. Dzięki temu nie chciałem wychodzić ze szkoły, bo robiłem w niej wszystko to, co kochałem robić w swoim życiu. Dawała mi możliwości uprawiania sportu, nauki matematyki z najlepszym nauczycielem tego przedmiotu, jakiego kiedykolwiek spotkałem, oraz nauki biologii. Czyli szkoła dała mi wszystko, czego potrzebowałem, nawet bardzo dobre jedzenie na stołówce. Żyć nie umierać! Ukończyłem studia inżynierii środowiska, a to nietypowe połączenie rozszerzeń – matematyka biologia i angielski – bardzo mi w nich pomogło.

– twierdzi Mateusz Rzega, absolwent Politechniki Wrocławskiej.

Ania Stanek ukończyła ZSOMS w 2014 r., jest absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych:

– Wielu osobom szkoła kojarzy się jedynie z ciągłą nauką i – nie ma co ukrywać – nudą. Po całym dniu siedzenia w książkach wraca się do domu, a następnego dnia znów to samo. W SMS-ie było inaczej. Oprócz przyswajania wiedzy, szkoła dała możliwość rozwoju na innych płaszczyznach. Jest to bardzo ważne, gdyż w okresie szkolnym człowiek wciąż zastanawia się, co chce robić i gdzie jest jego miejsce na świecie. Pamiętam godziny spędzone w redakcji SMS Magazynu nad tekstami artykułów. Podczas studiów zauważyłam jakim problemem dla moich rówieśników jest wyrażanie na piśmie swoich myśli, wniosków, spostrzeżeń, co dla mnie nie stanowiło już takiego wyzwania. Nie wspomnę o pracy w grupie, której akurat ja nauczyłam się m.in. w liceum. Obecnie umiejętność ta jest niezwykle ważna, co widać podczas procesu rekrutacji nowych pracowników w wielu firmach. W szkole dość często prowadziłam apele, konkursy. Najbardziej jednak w pamięć zapadł mi projekt związany z filmem „Kuzyn”. To była dla mnie, jak do tej pory, jedyna okazja stanąć przed kamerą i obejrzeć się na ekranie. Najcenniejsze jest to, że dzięki temu przełamałam swój strach. Nigdy nie byłam nieśmiałą osobą, ale w momencie publicznych występów nawet najodważniejszego dopada stres. Te wszystkie doświadczenia zyskane w czasach szkolnych budzą w człowieku kreatywność, twórcze myślenie, ale również umiejętność adaptacji do nowych sytuacji i pracy pod presją czasu (przydaje się nie tylko na studiach). Bardzo dobrze wspominam czas spędzony w SMS-ie. Tam narodziło się moje marzenie o przyszłej pracy, poznałam wartościowych ludzi, w tym nauczycieli, mających niekonwencjonalne podejście do nauki. To było dla mnie zaskoczenie, że chcą poświęcać swój wolny czas, by robić coś dla szkoły, dla uczniów. Pomogli mi uwierzyć w moje możliwości, zachęcali do działania. Teraz jestem w miejscu, gdzie jestem – skończyłam studia, obroniłam magistra, pracuję – niejednemu jestem bardzo wdzięczna za okazane mi serce i radę.

Beata Maruszczyk, absolwentka z 2019 roku, dziś studentka Lindenwood University w Stanach Zjednoczonych:

Patrząc wstecz na moje 3 lata spędzone w Raciborzu, w SMS-ie, jestem jak najbardziej zadowolona z mojego wyboru. Wspominam te lata jako czas, który spędziłam dorastając i rozwijając się intelektualnie oraz sportowo, w czym szkoła bez wątpienia mi pomogła. Nauczyciele i trenerzy z Raciborza wnieśli wiele do mojego życia, z czego wcześniej, jako licealistka, nie zdawałam sobie sprawy, lecz teraz bardzo to doceniam. Mieszkając w internacie, stałam się bardziej odpowiedzialna i samodzielna, ucząc się na moich błędach i wyciągając wnioski. W SMS-ie znalazłam swoje miejsce, poznałam interesujące osoby i przyjaciół, z którymi wiele przeżyłam przez te parę lat. Byłam dumna mogąc reprezentować Racibórz na zawodach pływackich i zdobywać medale; to właśnie między innymi trenowaniu w Raciborzu zawdzięczam moje liczne pływackie sukcesy w Stanach Zjednoczonych. SMS w Raciborzu wiele mnie nauczył, w pewnym stopniu wychował; wszystkie moje doświadczenia z tą szkołą wspominam z uśmiechem na twarzy mimo, że nie zawsze było lekko i musiałam ciężko pracować nad sobą, żeby znaleźć się tu gdzie jestem. Nie osiągnęłabym tego bez wsparcia ze strony szkoły, trenerów i moich przyjaciół z licealnych lat.

Dobry sportowiec, to inteligentny sportowiec. Nauka jest tak samo ważna jak treningi. Dlatego tak ważny jest harmonijny rozwój dydaktyczno-sportowy. Stwarzamy naszym uczniom odpowiednie warunki do rozwoju, zdobywania wiedzy i realizowania swoich pasji. Oferujemy bogatą ofertę zajęć dodatkowych – od typowo naukowych (przygotowujących do matury i konkursów przedmiotowych) poprzez artystyczne i sportowe. Profesjonalnie przygotowujemy do egzaminów maturalnych – proponujemy dodatkowe zajęcia i indywidualne podejście do ucznia. Chcemy, aby absolwent SMS-u był ciekawy świata, nie bał się zadawać pytań, potrafił dyskutować, aby był świadomy tego, że jest ważny i może zmieniać rzeczywistość – stąd spotkania z ciekawymi ludźmi: przedstawicielami służb mundurowych, znanymi sportowcami, specjalistami i praktykami w zakresie wielu dziedzin.

Marta Kasprowicz jest uczennicą II klasy liceum mistrzostwa sportowego, stypendystką Marszałka Województwa Śląskiego:

– Jestem bardzo zadowolona, że wybrałam SMS Racibórz. Dzięki tej szkole mogę rozwijać się w pływaniu na najwyższym poziomie, jak i w nauce, ponieważ to ze sobą nie koliduje. Nauczyciele są wyrozumiali, ale także wymagający. Ta szkoła dodała mi pewności siebie, poznałam wielu niesamowitych ludzi i zawsze czuję się w niej jak w domu. Zainspirowała mnie do podjęcia decyzji o studiach za granicą i przy jej wsparciu udaje mi się realizować moje marzenie o studiach w Stanach Zjednoczonych – zdałam egzamin SAT, jestem już coraz bliżej wyjazdu. Na pewno mogę przyznać, że SMS to nie jest typowa szkoła.

Co przygotowaliśmy dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych? Przede wszystkim, klasy mistrzostwa sportowego.

121040656_2899210103514226_5727973446770202833_oPŁYWANIE to koronny kierunek naszej szkoły. Byliśmy pierwszą w Polsce Szkołą Mistrzostwa Sportowego z pływaniem jako dyscypliną wiodącą – szkolimy od 1977 roku. To właśnie z raciborskiej SMS wywodzą się pierwsi olimpijczycy z IO w Moskwie. Nasi pływacy stają na podium Mistrzostw Świata i Europy. Wystarczy wymienić takie nazwiska, jak Michał Rokicki, Katarzyna Dulian, Agnieszka Ostrowska, Krzysztof Tokarski. Trening pływacki kształtuje u zawodnika systematyczność i wytrwałość – przekonuje trener pływania, Sławomir Szwed – Nasi absolwenci otrzymują niebywałą szansę na dalsze kształcenie i trenowanie pływania na uczelniach wyższych w Stanach Zjednoczonych.

LEKKA ATLETYKA, czyli dyscyplina zwana „Królową Sportu” w naszej szkole uprawiana jest od początku  jej istnienia. 151131835_3218119171623316_6466884028313696863_n– Do uprawiania lekkiej atletyki jest potrzebna infrastruktura, bardzo dobra kadra szkoleniowa i utalentowani sportowcy. – twierdzi trener Piotr Morka –  Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wykształciliśmy wielu olimpijczyków, Mistrzów Polski i rekordzistów, takich jak Justyna Święty-Ersetic, Artur Noga, Dawid Żebrowski. Tegoroczny maturzysta, Patryk Grzegorzewicz, wystartował w World Athletics Relays, czyli Mistrzostwach Świata Sztafet.

156411461_3257373831031183_2600452413875967516_nZAPASY to dyscyplina, która wszechstronnie rozwija sprawność fizyczną. To również ogólnorozwojowe  przygotowanie do uprawiania innych dyscyplin. Uczniowie ZSOMS reprezentują Polskę na matach całego świata. Tomasz Wawrzyńczyk został brązowym medalistą Mistrzostw Świata, na podium mistrzostw Europy stawali: Agata Walerzak, Dawid Ersetic, Mateusz Wolny, Agnieszka Król – Nasi uczniowie są wielokrotnymi mistrzami Polski. A Racibórz dzięki temu widnieje na mapie Polski jako jedno z najlepszych miast do trenowania tej dyscypliny. Najważniejsze dla młodych zawodników jest to, że mogą łączyć naukę z pełnym, profesjonalnym szkoleniem – przekonuje trener, Piotr Żurawik – Do naszych klas uczęszczają mistrzowie Polski z różnych klubów z całego kraju. Po ukończeniu nauki mają możliwość kontynuowania kariery zawodniczej, a ze świetnym przygotowaniem sprawnościowym, sprawdzają się także jako pracownicy służb mundurowych. zdjęcie SG

Oprócz klas sportowych, nowością są KLASY STRAŻY GRANICZNEJ. Uczeń ma szansę pozyskać wiedzę na wysokim poziomie i jednocześnie rozwijać swoje pasje. Wykorzystujemy nasze doświadczenie, pasję nauczycieli oraz kontakty z przedstawicielami służb mundurowych. Program nauczania został opracowany przez zespół funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i obejmuje łącznie 296 godzin dydaktycznych realizowanych w ramach przedmiotu Ochrona granicy państwowej z elementami prawa. Przygotowujemy pod względem naukowym i sprawności fizycznej do pracy w służbach mundurowych oraz do nauki na wyższych uczelniach wojskowych.

Dyrektor ZSOMS, dr Ludmiła Nowacka, podkreśla szeroki wachlarz możliwości, jakie stwarza placówka:

– Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko zdobywamy wiedzę i umiejętności, ale także rozwijamy swoje pasje. Pomagają w tym profesjonalni trenerzy, którzy podtrzymują wieloletnią tradycję rozwoju pływania, lekkiej atletyki i zapasów. W ZSOMS można także zdobyć kwalifikacje zawodowe w zakresie ratownictwa wodnego czy sędziego na zawodach sportowych. Zapewniamy bardzo dobre warunki w internacie, posiadamy profesjonalną bazę sportową i mało liczne klasy, w których indywidualizacja nauczania jest priorytetem.

Na infrastrukturę sportową oraz bazę dydaktyczną składają się: sale dydaktyczno-multimedialne wyposażone w tablice interaktywne, dwie pracownie informatyczne z szybkimi łączami światłowodowymi, kryta pływalnia, hala lekkoatletyczna, sale gimnastyczne, hala tartanowa, dwie siłownie, gabinety odnowy biologicznej, internat, stołówka, tężnia solankowa. Uczniowie korzystają również z Centrum Wsparcia Ucznia, gdzie dyżury pełnią psycholog, pedagodzy, logopeda, dietetyk i pielęgniarka.

Do ZSOMS zapraszamy także uczniów, którzy uprawiają inne dyscypliny sportowe niż wymienione powyżej. Oferujemy jednozmianowy system nauki z dostosowanym planem lekcji, pozwalającym na rozwijanie swoich zainteresowań w porozumieniu z klubami czy stowarzyszeniami sportowymi.

O tym, czy warto wybrać SMS, przekonaj się sam. Przyjdź. Sprawdź nas! 

 

Pobierz wniosek: Wniosek o przyjęcie do liceum –  wydrukuj, wypełnij i wyślij skan lub zdjęcie na zapisy@smsraciborz.pl

 

/Małgorzata Bonk/

Komentowanie jest wyłączone